Koyun fıkrası

Bir adamın çok severek beslediği bir koyunu varmış. Ancak bu koyunun bir problemi varmış. Koyun bir türlü yavru vermiyormuş. Adamın komşusu bir gün adamın bu problemine çözüm getirecek şöyle bir öneride bulunmuş:

-Komşu köyde bir adamın koçu var. Duydum ki hangi koyunla çiftleşse gebe bırakıyormuş. İstersen oraya git ve senin koyunu da o koçla çiftleştir.

Komşusunun bu önerisi adamın kafasına yatmış. Koyununu bir el arabasına yüklemiş ve tutmuş komşu köyün yolunu.

Komşu köye varıp çevredekilere sora sora bahsedilen koçun sahibinin evini bulmuş. Bir hışımla koçun sahibinin yanına gitmiş ve koçun sahibine şöyle demiş:

-Gardaş… Senin koç o kadar nam yapmış ki haberi bana kadar geldi. Duydum ki senin koç hangi koyunla çiftleşse gebe bırakıyormuş. Hatta ikiz yavru alan bile çokmuş. Bende de bir koyun var. Bir türlü yavru vermiyor. Senin koyunun methini duyunca koşa koşa geldim yanına. Bizim koyuna da bir çare üretsek olmaz mı ?

–Lafı mı olur gardaş ? Velakin 20 liranı alırım.

-Tamam gardaş. İşimiz görülsün de verelim 20 liranı.

El sıkışırlar ve koyunu koçun yanına gönderip çiftleşmesini beklerler. Çiftleşme bittikten sonra da adam koyununu tekrar el arabasına yükler ve koçun sahibine sorar:

-Eee nerden anlayacağız biz bu koyunun gebe kalıp kalmadığını ?

–Yarına kadar bekle. Sonra ahırı kontrol et. Eğer koyun yatıyorsa bil ki gebe kalmıştır. Yok hala ayaktaysa tutmamıştır.

Adam koyununu alır ve eve döner. Ertesi günü iple çeker. Sabah olur ve alelacele ahıra koşar ve bakar ki koyun ayakta. Adam sinirlenir. ‘’ Tühhh, boşa gitti verdiğim para…’’ diye kendi kendine söylenir. Adamın karısı da bu durum üzerine ‘’ Sinirlenme bey ! Olmazsa bugün tekrar götür. Belki bu defa olur.’’ demiş. Adam da karısının tavsiyesini dinlemiş ve koyunu tekrar yüklenerek koçun sahibinin evinin yolunu tutmuş.

Koçun sahibi bu kez 40 lira istemiş. Adam biraz kızarmış, bozarmış ama nafile… Ya 40 lirayı verecek ya da giden 20 lirasına yanacak… Sonunda çıkarmış vermiş adama 40 lirayı ve koyununu tekrar çiftleştirmiş koçla. Çiftleşme bittikten sonra da alıp tekrar gitmiş eve…

Ertesi gün sabah erkenden ahıra gelmiş. Ama koyun yine ayakta beklemekteymiş. Hal böyle olunca adam sinirlenmiş köpürmüş söylenmiş….

Karısı koyunu tekrar çiftleştirmesi için götürmeye ikna etmiş adamı…

Adam tekrar götürmüş koyununu çiftleştirmeye ama bu kez koçun sahibi 50 lira istemiş. Zaten 90 lira harcamıştım, bir 50 lira daha harcayayım demiş ve koçun sahibine 50 lira daha vermiş. Koyununu çiftleştirdikten sonra da tekrar eve dönmüş.

Ertesi gün sabah ahıra gitmeye cesaret edememiş. Zaten morali de epey bozukmuş. Bunun üzerine karısına demiş ki ‘’ Git ahıra, bak şu koyuna bakalım ! Yatıyor mu, ayakta mı ?’’

Kadın ahıra gidip bakmış ve kocasının yanına geri dönmüş. Karısı dönünce de adam sormuş:

-Eee ayakta mı, yatıyor mu ?

–Ne ayakta, ne de yatıyor bey. El arabasına binmiş seni bekliyor… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here