Öfkeyi başkasından çıkarmak

Öfkeyi başkasından çıkarmak, sinirini başkasından çıkarmak, acısını başkasından çıkarmak gibi konu başlıkları altında paylaşacağımız anlamlı bir kısa hikaye. Öfkesini başkasından çıkaran ya da sinirini başkasından çıkaran insanlara ders niteliğinde bir kısa hikaye paylaşıyoruz.

Şempanzeler kafese yerleştirilerek bir deney yapılmak istenir. Kafese yerleştirilen şempanzelere uzun bir sopayla vurulur ve sürekli rahatsız edilirler. Şempanzeler sürekli kendilerine vurulmasından büyük rahatsızlık duyarlar ve dayak yedikçe sopayı tutan kişinin eline uzanmaya çalışırlar. Ancak sopanın ucundaki ele ulaşmaları kafesin demirleri yüzünden bir türlü mümkün olmamaktadır. Ancak bir taraftan da sopayı tutan kişi vurmaya ve onları rahatsız etmeye devam eder.

Hayvanlar kendilerine sopayla vuruldukça daha da çok sinirlenirler. Aşırı derecede öfkeleri artar ve ne yapacaklarını bilemez bir hale gelirler. Öfkeleri karşısında çaresiz kalmışlardır.

Bu durum karşısında aşırı derecede kızgın bir hal alan şempanzeler sonunda ilginç bir şey yapmaya başlarlar. Kendilerine sopayla vuran ele uzanamayan şempanzeler kolay bir şekilde ulaştıkları, hemen yanı başlarındaki hemcinslerine saldırmaya başlarlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Öfke sözleri, Öfke ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Kin tutmak ve nefret ile ilgili güzel sözler

Psikolojide bu duruma ”Yön değiştirme” denilir. Tepkilerimizi asıl hedefimizde olan kişi yerine başka bir hedefe yöneltmektir.

Bu durumun farkında olmak gereksiz yere çevrenizdeki insanların kalplerini kırmanızı engelleyecektir. Bu sebeple kızgınlıklarınızın ya da öfkelerinizin asıl hedefinde olan kişileri iyi saptamanız gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here