Mustafa Kemal, ”Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” der. Biz ona rağmen büstünü ya da heykelini dikmekten, Atatürkçüyüm demekten ileri gidemiyoruz. Ağzımızdan Atatürk lafını düşürmememize rağmen yaptığı en önemli icraatları gözden kaçırıyoruz.

İşte bu önemli ama az bilinen icraatlardan birisi de Atatürk’ün kendi cebinden karşıladığı para ile Dilucu’nda Nahçivan ile sınır olabilmek için satın aldığı topraklardır. Alınan bu  topraklar sayesinde Nahçivan ile 13 km sınırımız bulunmaktadır. Bu sınır aynı zamanda Türk dünyasına açılan kapımızdır.

Bu olay bize Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili iki gerçeği ortaya çıkarıyor.

Birincisi Mustafa Kemal Atatürk ileri görüşlü bir insandır. Çünkü daha o dönem yaptığı bu hamle sayesinde Nahçivan özerkliğini kazanabilmiş, Sovyetler’in bölgede Ermeni nufusunu arttırması engellenerek Türkiye sınırında kardeş bir ülke korunmuştur. Keza Sovyetler aynı politikayı yürüterek Dağlıkkarabağ bölgesine yerleştirdikleri Ermeniler sayesinde Ermenistan’ın Dağlıkkarabağ’ı işgaline zemin hazırlamıştır. Yani bir anlamda eğer Atatürk o toprakları satın almamış olsaydı belki de bugün tıpkı Dağlıkkarabağ’da yerleşen çeşitli terör örgütleri gibi Nahçivan’da da çeşitli terör örgütlerinin varlığını görecektik.

Bir diğer konu ise Atatürk’ün milli konulardaki hassasiyetidir. 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Osmanlı Birlikleri Birinci Dünya Savaşı’nda Ermenilerin Nahçivan’daki Azerileri katletmesini engellemiştir. Kazım Karabekir Paşa’nın sahip olduğu bu milli hassasiyeti devam ettiren Mustafa Kemal Atatürk, Nahçivan’daki Azerileri milli bir mesele olarak görmüş ve korunması için elinden geleni yapmıştır.

Tarihimizi daha çok okumalı, anlamalı ve çevremizde olan biteni, amaçlanan gerçekleri, hangi yollarla başarıların elde edilebileceğini daha iyi anlamalıyız. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü bizler birer birey olarak çevremizde olan biteni anlayabilirsek toplum olarak geleceğimize yön verebiliriz. Belki bireysel anlamda ülke politikasını belirlemiyoruz ama bizi yöneten insanları belirleyen ve onların politikalarına yön veren o çok değerli oylara sahibiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here