1. Tezer Özlü sözleri

 “Acılar olmadan yazılabilir mi? Edebiyat, yaşam ve ölümün sınırlannın artık acıları tutamadığı, tutmaya yeterli olmadığı yerde başlamıyor mu?” (Yaşamın Ucuna Yolculuk)
 “Anadili bile gelişmemiş. Düşünceleri, insan varoluşunun gerçeğini kavramaya yeterli değil.” (Çocukluğun Soğuk Geceleri)
 “Aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü.”
 “Aynı gökyüzünün dünyanın tüm ülkelerini kapsamasına olanak var mı.” (Yaşamın Ucuna Yolculuk)
 “Bağırıyordum. İki elim de göğsümdeydi. Sanki bir şey söküp atmak istiyordum göğsümden.
Bazen sevdikIerimiz, zaman kadar sonsuzdur. İşte bu yüzden seni; sevginin coğrafi sınır tanımayan yanını keşfettiğim için çok sevdim.”
 “Bazı kitaplar, gerçek yaşamdan daha duyarlı, daha büyük boyutlara götürüyor beni.” (Kalanlar)
 “Belki de insanların birbirlerine duygularını salt anlatmaları olanaksız.”
 “Ben yeterince iyi değilim, tamamen kötü de değilim. Güven vermiyorum ama umursamaz da değilim. Kaçmıyorum, durmuyorum da. Sarhoş gezmiyorum, ama her an ayık da değilim. Bağımlı değilim, kaçabilecek kadar da özgür değilim. Politik değilim ama tarafsız da değilim. Umutsuz da değilim, sonsuz da değilim. Camus gibi yaşamın bir adım uzağında, ölümün bir koşu yakınındayım.”
 “Beyin, düşünce kendini özgürleştiriyor, fırlıyor, bir roket gibi evrene, boşluğa, sonsuz boşluğa. Onunla birlikte gövde de. Ya da gövde kalıyor da , düşünce gövdeyi koparıp sonsuz boşluğa doğru uçmaya başlıyor. Acı veren bir şey bu. Çok acı veren. Ürküten. Hemde nasıl ürküten! (Kalanlar)
 “Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım. İnemiyorum. Yaşayamıyorum. Ölemiyorum.” (Yaşamın Ucuna Yolculuk)
 “Biz kendimizi kendi köyümüz dışındaki her yerde rahat sayan huzursuz insanlarız diyor Pavese’nin bir kahramanı.” (Yaşamın Ucuna Yolculuk)
 “Bomboş var olacağım. Kendi doluluğumun boşluğunda. Ve bir başıma. Ve bağımsız. Ovadaki yalnız ağaç gibi. Yaşlı ve büyük. Ve yalnız. O vadide. Bir yamaçta. Başıma buyrukluğuma hayranım.” (Yaşamın Ucuna Yolculuk)
 “Bugüne kadar bir tek hayvana karşı gelişti duygularım: Değişim’deki Gregor Samsa’ya karşı.”

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here