Victor Hugo

Edebiyatın usta kalemlerinden,Fransız şair, tiyatro yazarı, romancı Victor Hugo kimdir ? Victor Hugo Sözleri,Hayatı,biyografisi,kitap alıntıları,eserleri…Victor Marie Hugo (Fransızca telaffuz: [viktɔʁ maʁi yɡo]; 26 Şubat 1802 Besançon – 22 Mayıs 1885 Paris) Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı. En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilir.

 

Sitemizde bulunan Victor Hugo sözleri için tıklayınız.

 

 

Romantizmin önde gelen isimlerinden Victor Marie Hugo Fransız şair, romancı ve oyun yazarıdır. Hugo, en meşhur ve en önemli Fransız yazarlarından birisi olarak gösterilmektedir. Hugo’nun edebi şöhretinin kaynağı şiirlerinden başlar ve roman ve tiyatro oyunlarıyla da daha da güçlenir.  Kaleme aldığı Les Contemplations ve La Légende des siècles şiirleriyle Fransa’da büyük ilgi görür. Dünya genelinde ise en çok Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu isimli romanlarıyla ün salmıştır.

Gençlik yıllarında monarşi yanlısı olan ve kralı destekleyen Hugo, yıllar içerisinde görüşlerinde yaşadığı depremler sonucunda cumhuriyetin destekçilerinden birisi haline gelmiştir. Eserlerinin öne çıkan konuları; kendi zamanının politik ve sosyal sorunlarından ve sanatsal akımlarından beslenir. Hugo, vefatından sonra 1885 yılında Panthéon’da gömüldü.

 

 

Kişisel Hayatı

Victor Hugo, Joseph Léopold Sigisbert Hugo (1773–1828) ve Sophie Trébuchet (1772–1821) çiftinin üç çocuğundan birisiydi; Abel Joseph Hugo (1798–1855) ve Eugène Hugo (1800–1837) adlı iki abisi vardı. 1802’de Besançon’da dünyaya geldi.  Napolyon, Hugo için bir kahramandı ve Hugo serbest fikirli bir cumhuriyetçiliği benimsemişti. Hugo’nun annesinin 1812’de Napolyon’a karşı komplo düzenlediği için idamına karar verilen General Victor Lahorie ile sevgili olduğu düşünülen Katolik bir kralcı olduğu bilinmektedir.

Hugo’nun çocukluk yıllarında ülke büyük bir siyasi karmaşıklığın içindedir. Hugo dünyaya geldikten iki yıl sonra Napolyon İmparator ilan edilmiş, 18 yaşındayken de Bourbon Monarşisi tekrar tahtı ele geçirmişti. Hugo’nun ailesinin ters dini ve siyasi görüşleri Fransa’da egemenlik için mücadele eden güçleri yansıtıyordu. Hugo’nun babası ise İspanya’da bozguna uğratılana kadar orduda görev alan yüksek rütbeli bir subaydı.

Hugo’nun babasının subay olması onları sık sık taşınmak zorunda bırakmış ve bu yolculuklar Hugo için yeni şeyler öğrenmenin bir aracı haline gelmiştir. Beş yaşındayken Napoli’ye giderken Alpler’deki geçitleri ve karlı zirveleri, muhteşem Akdeniz mavisini ve şenlikler yapılan Roma’yı gördü. Bu altı aylık geziyi hiç unutamadı. Aile Napoli’de kısa bir süre kaldıktan sonra Paris’e geri döndü.

Hugo’nun annesi olan Sophie evliliklerinin ilk yıllarında kocasına İtalya ve İspanya’ya yolculuklarında eşlik etti. Asker hayatının ve bu göçebe yaşantının getirdiği zorluklar altında yorgun düşen Sophie 1803’te Leopold’dan ayrılarak üç çocuğuyla Paris’e yerleşti. Paris’e yerleştikten sonra Hugo’nun yetiştirilmesi ve eğitimi üzerine düştü.  Bunun sonucunda Hugo’nun şiir ve kurgu çalışmalarında verdiği ilk eserlerde annesinin inancının etkisini ve krala olan mutlak bağlılığın yansımaları görülür. Ancak Fransa’daki 1848 Devrimi’nin getirdiği düşünce akımlarından etkilenerek Katolik Kralcı yanlısı eğitime başkaldırıp Cumhuriyetçiliğin ve Özgür düşüncenin yanında yer aldı.

Hugo, gençlik yıllarında çocukluk arkadaşı Adèle Foucher (1803–1868) isimli bir kadına aşık oldu. Annesinin Hugo’nun bu ilişkisine karşı gelmesine rağmen gizlice nişanlandı. Ancak bu ilişkili annesine açıklayamadı ve Adèle ile evlenmek için annesinin vefatına kadar (1821) bekledi ve 1822’de evlendi.

Hugo’nun Adèle ile evliliğinden 1923’te Leopold ismini verdikleri bir çocukları oldu ama kısa süre sonra vefat etti. Bir sene sonra 28 Ağustos 1824’te Léopoldine adını verdikleri biz kızı oldu. Daha sonra Kasım 1826’da Charles, 28 Ekim 1828’de François-Victor, ve 24 Ağustos 1830’da Adèle adında üç çocuğu daha oldu.

Hugo’nun gözdesi Léopoldine, Charles Vacquerie ile evlendikten kısa bir süre sonra, henüz 19 yaşındayken, 1843 yılında vefat etti.  Léopoldine bir gemi yolculuğu sırasında geminin alabora olması sonucu ağır eteğinin kendisini dibe doğru çekmesi sonucunda boğularak 4 Eylül 1843’te Seine nehrinde vefat etti. Kendisini kurtarmaya çalışan eşi Charles Vacquerie de kendisiyle birlikte vefat etti. Olayın yaşandığı sırada Fransa’nın güneyinde bir seyahette olan Hugo kızının vefatını bir kafede oturduğu sırada okuduğu gazeteden öğrendi. En sevdiği kızının bu trajik ölümü Hugo’yu derin etkilemiştir.

 

Yaşadığı bu derin üzüntü ve keder kaleme aldığı À Villequier isimli şiire de yansımıştır.

Hélas ! vers le passé tournant un oeil d’envie,
Sans que rien ici-bas puisse m’en consoler,
Je regarde toujours ce moment de ma vie
Où je l’ai vue ouvrir son aile et s’envoler!
Je verrai cet instant jusqu’à ce que je meure,
L’instant, pleurs superflus !
Où je criai : L’enfant que j’avais tout à l’heure,
Quoi donc ! je ne l’ai plus !

 

Bu olayın derin sarsıntısı Hugo’yu hiç yalnız bırakmadı. Kızının hayatı ve ölümü üzerine birçok şiir kaleme aldı. Bir biyografi yazarının kişisel görüşlerine göre de bunu bir ömür sürdürmeye devam etti. En sevilen şiirlerinden birisi olan Demain, dès l’aube isimli şiiri de kızının mezarına yaptığı bir ziyareti anlatır.

III. Napolyon 1851 yılının sonunda askeri darbe gerçekleştirir sürgüne gönderilir.  Fransa’dan ayrılır ve Channel Adaları’na gitmeye karar verdi. Bu süre zarfında kısa bir süre için Brüksel’de hayatını sürdürdü. 1852 ve 1855 yılları arasında Jersey’de yaşadı. 1855 yılında Guernsey’e taşındı ve burada 15 yıl yaşadı. III. Napolyon 1859’da genel af ilan etti ve dönmesine olanak tanıdı. Ancak tercihini geri dönmemekten yana kullandı.  III. Napolyon, Fransa-Prusya savaşını kaybetti ve iktidardan çekilmek zorunda kaldı. Bu olayın ardından ülkesine dönmeye karar verdi. Paris Kuşatması’nın ardından hayatının geri kalan kısmını Fransa’da devam ettirmek için dönmeden önce tekrar Guernsey’e taşındı ve 1872-1873 yılları arasında orada kaldı.

İlk romanı olan Han d’Islande isimli kitabını 1823 yılında yayımladı. Üç yıl sonra Bug-Jargal isimli romanı 1826 yılında basıldı. 1829-1840 yılları arasında döneminin en iyi şairlerinden biri olarak ün salmasına olanak tanıyan beş şiir kitabını yayınladı.

1829-1840 arasında yayınlanan 5 şiir kitabının isimleri

Les Orientales, 1829

Les Feuilles d’automne, 1831

Les Chants du crépuscule, 1835

Les Voix intérieures, 1837

Les Rayons et les ombres, 1840

Döneminde yaşayan birçok yazar gibi Hugo da, 19. Yüzyılın Romantik Akımının ünlü temsilcilerinden olan ve Fransa’da edebi alanda isim yapmış François-René de Chateaubriand adlı yazardan etkilenmiştir. Hugo’nun bu hayranlığı, gençlik yıllarında, eğer Chateaubriand gibi olamayacaksa bir hiç olmayı tercih edebilecek kadar ileri düzeydedir. Hugo’nun yaşantısı da kendisine örnek aldığı Chateaubriand ile benzer yönler taşır. Chateaubriand gibi Hugo da Romantizmde bulunduğunu düşündüğü çeşitli eksiklikleri gidermeye çalıştı, siyasete atıldı ( genel anlamda bir Cumhuriyet taraftarı olarak) ve politik düşünceleri nedeniyle sürgüne mahkum edildi.

 

Victor_Hugo_kimdir

 

Hugo’nun ölümü

Hugo 1870’te Parise döndü ve siyasete atıldı. Halk arasında çok popüler olmasına, döndüğünde bir kahraman gibi karşılanmasına rağmen 1872’de Ulusal Meclise giremedi. Kısa bir süre için hafif felç geçirdi, kızı Adèle akıl hastanesine düştü (Adèle’nin akıl hastanesine düşmesi The Story of Adele H. Filminin konusuna yön verdi.) ve iki oğlu vefat etti. Hugo’nun karısı 1868 yılında vefat etmiştir.

Hugo vefat etmeden iki yıl kadar önce 1863 yılında uzatmalı metresi olan Juliette Drouet öldü. Kişisel anlamda çok şey katbetmesine rağmen siyasetten vazgeçmedi. Yeni oluşturulan senatoya 30 Ocak 1876’da seçilmeyi başardı. Siyaset serüveninin son zamanlarında başarısızlıklar yaşadı. Partisiyle olan uyumsuzluğu kısa sürede senatodan ayrılmasına sebep oldu.

1878’de hafif derecede bir felç geçirdi. Şubat 1881’de 79. Doğum günü kutlandı. Sekseninci yaşı için büyük kutlamalar yapıldı. Hugo’ya 25 Şubatta bir Sèvres vazosu hediye edilmesi ile başlayan kutlamalar 27 Şubatta Fransa tarihinin en büyük geçit törenlerinden birisinin yapılması ile devam etti.

Hugo için organize edilen bu gösteriler Hugo’nun yaşadığı yer olan Avenue d’Eylau’dan başlayarak Paris’in merkezine kadar devam etti. Geçit törenine katılan insanlar Hugo’nun onuruna yaklaşık olarak altı saat yürüdü. Törenin bütün detayları ve organizasyonu Hugo için düşünülmüştü. Resmi rehberler bile Sefiller’deki Fantine’nin şarkısını anımsatmak için peygamber çiçeği takmışlardı. Avenue d’Eylau’nun ismi Avenue Victor-Hugo olarak ayın 27’sinde değiştirilmiştir. Hatta Hugo’ya gönderilen mektuplarda bile , Bay Victor Hugo’ya, Onun Paris’teki caddesine, şeklinde adres yazılıyordu.

22 Mayıs 1884 yılında 83 yaşındayken zatüre hastalığından dolayı Victor Hugo vefat etti. Ülkenin üzerine bir yas havası çöktü. O Fransızlar için sadece bir yazar değil, aynı zamanda Üçüncü Cumhuriyet’e ve demokrasiye önderlik eden devlet adamlarından birisiydi. Pariste iki milyon insanın katıldığı cenaze töreni  Zafer Takı’ndan gömüleceği Panthéon’e götürüldü. Panthéon’da Alexandre Dumas ve Émile Zola gibi önemli yazarların da mezarı bulunmaktadır. Fransa’da bir çok önemli yere Victor Hugo’nun adı verildi. Hugo’nun son sözleri, daha sonradan yayınlanan, aşağıdaki beş cümle oldu.

Je donne cinquante mille francs aux pauvres. Je veux être enterré dans leur corbillard.
Je refuse l’oraison de toutes les Eglises. Je demande une prière à toutes les âmes.
Je crois en Dieu.

(“Fakirlere 50.000 frank bırakıyorum. Mezarlığa onlara mahsus cenaze aracı ile nakledilmek istiyorum.
Hiçbir kilisenin benim için ayin yapmasını istemiyorum. Bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum.
Tanrı’ya inanıyorum.”)

 

Victor Hugo’nun Eserleri

Victor Hugo’nun Şiirleri

Odes et poésies diverses (1822; Odlar ve Çeşitli Şiirler)
Nouvelles Odes (1824; Yeni Odlar)
Odes et Ballades (1826; Odlar ve Baladlar)
Les Orientales (1829; Doğulular)
Les Feuilles d’automne (1831; Sonbahar Yaprakları)
Les Chants du crépuscule (1835; Şafak Türküleri)
Les Voix intérieures (1837; Gönülden Sesler)
Les Rayons et les Ombres (1840, Işınlar ve Gölgeler)
Les Châtiments (1853; Azaplar)
Les Contemplations (1856; Düşünceler)
La Légende des siècles (1859, 1877, 1883; Yüzyılların Efsanesi)
Les Chansons des rues et des bois (1865; Sokak ve Orman Şarkıları)
L’Année terrible (1872; Korkunç Yıl)
L’Art d’être grand-père (1877; Büyük Baba Olma Sanatı)
Le Pape (1878)
La Pitié suprême (1879)
L’Âne (1880)
Religions et religion (1880)
Les Quatre Vents de l’esprit (1881; Usun Dört Rüzgarı)
La Fin de Satan (1886; Şeytanın Sonu)
Toute la Lyre (ös 1888, 2 dizi; 1893, 1 dizi; Bütün Lir)
Dieu (1891; Tanrı)
Les Années funestes, 1852-1870 (ös 1898; Uğurusuz Yıllar: 1852-1870)

Victor Hugo’nun Romanları

Han d’Islande (1823; İzlanda Hanı)
Bug-Jargal (1818)
Le Dernier Jour d’un condamné (1829; İdam Mahkûmunun Son Günü)
Notre-Dame de Paris (1831; Notre Dame’ın Kamburu)
Claude Gueux (1838)
Les Misérables (1862; Sefiller)
Les Travailleurs de la mer (1866; Deniz İşçileri)
L’Homme qui rit (1869; Gülen Adam)
Quatrevingt-treize (1874; Doksan Üç İhtilali)

Victor Hugo’nun Oyunları

Cromwell (1827)
Amy Robsart (1828)
Hernani (1830; Hernani)
Marion de Lorme (1831; Marion de Lorme)
Le roi s’amuse (1832; Kral Eğleniyor)
Lucrèce Borgia (1833)
Marie Tudor (1833)
Angelo, tyran de Padoue (1835; Padova Tiranı Angelo)
Ruy Blas (1838; Ruy Blas)
Les Burgraves (1843; Derebeyler)
Théâtre en liberté (1886; Özgürlükte Tiyatro)

Diğer

Le Rhin (1842; Ren)
Napoléon le Petit (1852; Küçük Napolyon)
Actes et paroles – Avant l’exil (1841-1851; 1. c. Eylemler ve Sözler – Sürgünden Önce)
Actes et paroles – Pendant l’exil (1852-1870; 2. c. Eylemler ve Sözler – Sürgünden Sonra)
Actes et paroles – Depuis l’exil (1870-1885; 3.-4. c. Eylemler ve Sözler – Sürgünden Bu Yana)
Histoire d’un crime (1877; Bir Suç Öyküsü)
Alpes et Pyrénées (ölümünden sonra 1890; Alpler ve Pireneler)
La France et la Belgique (ölümünden sonra 1894; Fransa ve Belçika)
Choses vues (ölümünden sonra 1887-1899, 2 cilt; Görülen Şeyler)

 

 

Kaynak: Vikipedi

 

Faydalı linkler

Victor Hugo Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here